חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
בית » וינה | Vienna – כל מה שצריך לדעת לפני הטיול » המדריך לתחבורה ציבורית בוינה

תחבורה ציבורית בוינה

 

כמו שכבר הבנתם, בוינה יש המון מה לראות. ולכן אתם צריכים לדעת איך בדיוק ניתן לחקור אותה בצורה הטובה ביותר. ההמלצה כאן היא חד משמעית: התחבורה הציבורית בוינה נחשבת למפותחת וליעילה, ולכן כדאי להתבסס עליה. מה גם שוינה לא ממש ידידותית עבור הנוהגים ברכב פרטי, עם סמטאות צרות וחניה יקרה מאד (למעשה, לחלק הארי של תושבי וינה אין בכלל רכב פרטי).

אז מהן אפשרויות התחבורה הציבורית בוינה? כמה זה עולה? ואיך ניתן לייעל עוד יותר את השימוש בהן?

רכבת תחתית

הרכבת התחתית של וינה, האו-באן (U Bahn), לא נחשבת למפותחת כמו חלק מתשתיות המטרו באירופה, אבל בהחלט ניתן להתבסס עליה. התדירות של הרכבות ראויה בהחלט (אחת ל-2-5 דקות בזמני העומס או אחת לכ-5-8 דקות בזמנים הרגועים יותר), והן עוברות בסך הכול בכמאה תחנות. הרכבת התחתית פועלת בכל יום החל מחמש בבוקר ועד לאחת לפנות בוקר, כשבסופי שבוע הרכבות פועלות לאורך כל הלילה.

התחתית של וינה נחלקת לחמישה קווים:

U1 – הקו האדום, שעובר בין השאר בלב העיר העתיקה של וינה.

U2 – הקו הסגול, שמתאים למי שרוצה להגיע בין היתר לכיכר קרל

U3 – הקו הכתום

U4 – הקו הירוק, שעובר באתרים דוגמת ארמון שיינברון, התעלה הוינאית או הגשר השבדי.

U6 – הקו החום.

ההתמצאות ברכבת התחתית של וינה היא די פשוטה, כשיש בתחנות עצמן שילוט המציין מתי מגיעה הרכבת הבאה, מהו כיוון הנסיעה, לאילו קווים נוספים יש תחנה במקום הספציפי ועוד.

 

הרכבת החשמלית

הרכבת החשמלית של וינה (מכונה גם הרכבת העילית הקלה, או פשוט ה-Strasse Bahn) היא דרך מצוינת להתנייד בוינה, עם כמעט 30 קווים שחוצים את העיר לאורך ולרוחב, ומגיעים כמעט לכל נקודה ונקודה בה. יש כמה קווים פופולאריים, דוגמת קו 1 או 2 שעוברים במרכז העיר, או חשמלית תיירים בשם Ringtram שעוברת ברוב האזורים החשובים לתיירים.

אוטובוסים

בוינה לא חסרים קווי אוטובוסים – למעשה, יותר מ-500 קווים נוסעים ברחובות העיר בשעות העיר, כשגם בלילה יש יותר מעשרים קווים. המסלול של האוטובוסים העוברים בתחנה מסוימת מפורט במפות הנמצאות בה, כשבחלק מהתחנות יש צגים דיגיטלים שיאפשרו לכם לדעת מתי מגיע האוטובוס הקרוב.

האוטובוסים בוינה פועלים החל מחמש בבוקר ועד חצות, או אחת בלילה בסופי השבוע. הבעיה היא שבסופי השבוע התדירות מעט נמוכה יותר.

 

תחבורה ציבורית בוינה
תחבורה ציבורית בוינה

הרכבת הפרברית

הרכבת הפרברית (S Bahn) שמתאימה, כפי שניתן להסיק משמה, למי שרוצה לצאת מגבולות וינה. עם זאת, גם בעיר עצמה ניתן להשתמש בה, כולל לחלק מהתחנות של הרכבת התחתית. הרכבת הפרברית מורכבת מ-14 קווים, אשר התדירות שלהם נמוכה מעט ביחס לרכבת התחתית (ועדיין, בהתחשב במספר הקווים הגבוה אתם לא צפויים לחכות יותר מדי).

איך קונים כרטיסים לתחבורה הציבורית בוינה?

מדובר במערכת מאוד פשוטה וקלה. והיתרון הוא שאותם הכרטיסים משמשים לכל אמצעי התחבורה השונים!

ניתן לרכוש כרטיס חד פעמי – בחירה פחות מוצלחת לדעתנו – שלמעשה מאפשר לנו לעלות על קווים לכיוון אחד.

שימו לב: כרטוס מהווה אישור נסיעה עד ליעד שלכם גם אם החלפתם בדרך אמצעי תחבורה.

האופציות היותר מומלצות הן כרטיסים המאפשרים נסיעה ללא הגבלה בעיר, לפרקי זמן של:

  • 24 שעות
  • 48 שעות
  • 72 שעות
  • שבועי
  • או אפילו חודש (פחות רלוונטי לתיירים).

 

ישנן דרכים שונות לרכוש כרטיסים עבור סוגים שונים של תחבורה ציבורית. הדרכים הנפוצות לקנות כרטיסים הן:

  1. מכונות אוטומטיות למכירת כרטיסים: מכונות אוטומטיות למכירת כרטיסים זמינות בתחנות U-Bahn, תחנות חשמלית וכמה תחנות אוטובוס. מכונות אלה מקבלות הן מזומן (מטבעות ושטרות) והן כרטיסי חיוב/אשראי. כל שעליך לעשות הוא לבחור את סוג הכרטיס הרצוי, לעקוב אחר ההוראות שעל המסך ולבצע את התשלום. המכונה תנפיק את הכרטיס שלך, אותו עליך לאמת לפני העלייה להובלה.
  2. אונליין: כרטיסים ניתן לרכוש באינטרנט דרך אתר Wiener Linien או אפליקציית WienMobil. שם תוכלו לבחור את סוג הכרטיס, לבצע את התשלום באופן מקוון ולקבל כרטיס דיגיטלי.
  3. משרדי הכרטיסים של  Wiener Linien: לווינר ליניאן יש משרדי כרטיסים הממוקמים במרכזי תחבורה מרכזיים, כמו התחנה המרכזית של וינה (האופטבאנהוף) ונמל התעופה הבינלאומי של וינה. ניתן לרכוש כרטיסים ישירות ממשרדים אלה, והצוות יסייע לכם בבחירת הכרטיס המתאים לצרכיכם.
  4. חנויות טבק/טראפיק: חנויות טבק או טראפיק, הנפוצות בווינה, מוכרות גם כרטיסי תחבורה ציבורית. חפשו את השלט הכחול עם "T" לבן כדי לזהות חנויות אלה. הם בדרך כלל מציעים מגוון רחב של סוגי כרטיסים, כולל כרטיסים בודדים וכרטיסים. שימו לב שלא כל סוגי הכרטיסים עשויים להיות זמינים בחנויות אלה, ולכן מומלץ לבדוק זאת מראש.
  5. אפליקציות כרטוס לנייד: בנוסף לאפליקציית WienMobil, קיימות אפליקציות כרטוס סלולריות של צד שלישי, כגון "Qando" ו- "WienTicket". אפליקציות אלה מאפשרות לרכוש ולאחסן כרטיסים ישירות בטלפון.

 

אל תשכחו לתקף את הכרטיס בתחילת כל נסיעה: 

למרות שחלק מהקווים הם על בסיס "אמון", כאשר ניתן לעלות עליהם מבלי להציג כרטיס, אתם ממש לא רוצים לעשות את זה: מדי פעם נערכות ביקורות, כשמי שנתפס ללא כרטיס תקף צפוי לשלם קנס כספי לא מבוטל. גם מי שיש לו כרטיס לפרק זמן של יום או יותר, אבל לא מתקף אותו בכל נסיעה, דינו כאדם שלא רכש כרטיס כלל וכלל. וזה ממש לא נעים.

עצה אחרונה וכללית למי שמשתמש בתחבורה הציבורית של וינה – מומלץ להיעזר באפליקציית Qando, אפליקציה מצוינת שמציעה מידע מקיף ומעודכן על אמצעי התחבורה השונים. בדומה לאפליקציית Moovit הישראלית, Qando מזהה את מיקום המשתמש, וממליצה לו על מסלול נסיעה בהתאם ליעד שהגדיר וללוח הזמנים של אמצעי התחבורה של העיר. ניתן להוריד את האפליקציה בחינם עבור מכשירי אנדרואיד או אפל.

אפליקציה נוספת שיכולה לעזור היא אפליקציית הרכבת התחתית הנקראת "WienMobil".

 

תחבורה ציבורית בוינה
תחבורה ציבורית בוינה

ובכל זאת – כמה עצות לשוכרים רכב בוינה..

כמו שכבר ציינו, מומלץ שלא לנהוג עם רכב ברחובות וינה. אם אתם כן רוצים רכב כדי לחקור אזורים אחרים של אוסטריה (זלצבורג וטירול למשל), רצוי לשכור אותו החל מיום בו תעזבו את וינה. גם למי שיש רכב בוינה, מומלץ להחנות אותו בעיר ולהתנייד בתחבורה הציבורית. זה לא זול וגם לא פשוט: ברוב הימים החניה ברחוב היא בתשלום, כשניתן לשלם רק עד שעתיים ברצף (לכן צריך לחזור לרכב ולשלם שוב, מה שהוא הכל חוץ מנוח). מומלץ להחנות את הרכב בחניונים התת קרקעיים של וינה, שאמנם לא זולים אבל לפחות מאפשרים לחנות לטווח ארוך.

בסופי שבוע התמונה מעט פשוטה יותר מבחינה כלכלית, כאשר החניה בחינם החל משישי בשעה 22:00 ועד שני בתשע בבוקר. הבעיה היא שבזמנים אלה כמות הקופצים על כל מקום חניה גדולה.

אם אתם צריכים לשכור רכב בוינה כדי לצאת מחוץ לעיר – זה סיפור אחר – לחצו כאן למידע וחיפוש רכב…

מידע רלוונטי נוסף שאולי יעניין אותך:

Subscribe
Notify of

7 תגובות:
Inline Feedbacks
View all comments
7
0
Would love your thoughts, please comment.x

גלו את סודות

אוסטריה

אלפים כבר נרשמו ושדרגו את הטיול!

היי, אני טל, ועבדתי קשה על מנת ליצור עבורכם הדרכות ממוקדות ומעניינות, שישדרגו לכם את הטיול לאוסטריה!

חינם לחלוטין ורק מידע מעניין!